family CERAMBYCIDAE Latreille, 1802

subfamily CERAMBYCINAE Latreille, 1802

tribe Hylotrupini Zagajkevitsch, 1991

genus Hylotrupes Audinet-Serville, 1834

 

 

Hylotrupes bajulus (Linnaeus, 1758)

 

¨

aaa CZ.jpgaab CZ.JPGaac CZ.JPGaad CZ.jpgaba CZ.JPGabb CZ.JPGabc CZ.jpgabd CZ.jpg

 

 

Velikost 7-22 mm.

Bionomie. Vývoj ve zcela odumřelém zpracovaném dřevě jehličnatých dřevin bez kůry (Heyrovského údaj 1955, na str. 59 se týká Callidium violaceum). Larvy prožírají dřevo do velké hloubky, u Pinus a Larix přednostně rozežírají bělovou vrstvu. Samičky kladou vajíčka do stejného dřeva i desítky let za sebou. Larvy rozežerou po opakovaném napadení dřevo téměř úplně na prach. Vývoj víceletý, obvykle tříletý, často až desetiletý, jsou ale udávány případy i patnáctiletého vývoje. O bionomii tohoto druhu pojednává velmi rozsáhlá literatura. - Imaga se vyskytují od VI. do IX., nejčastěji konec VII. - VIII. Večerní a noční druh. Imaga jsou přes den skryta ve štěrbinách, nebo v mezerách mezi dřevy. Nejdou na květy ani na čerstvé pokácené dřevo.

Živné rostliny - Zpracované dřevo především Pinus, dále Picea, Abies, Larix, v přírodě Pinus nigra - Zobor, Nitra Ivánka, Pavlovské vrchy, Pinus sp. - Malacky, Abies - Hoverla, Pinus sp. – Taygetos -Řecko.

Variabilita. Mimořádně velká variabilita je ve velikosti imag, zejména samců. Řídce se vyskytují imaga se žlutými krovkami.

 

 

                                                                     CZ     Picea

Pa CZ Picea.JPGPb CZ Picea.JPGPc CZ Picea.JPG

 

Pd CZ Picea.JPG

 

Pe CZ Picea.JPG

 

Pf CZ Picea.JPG